LEVENT GÖK’TEN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TÜMÜNE “ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ” VERİLSİN TEKLİFİ  
10.04.2018
957
Yazı Boyutu: A- A+

LEVENT GÖK’TEN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TÜMÜNE  “ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ” VERİLSİN TEKLİFİ

-CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, eğitim yılının başlangıcında sadece öğretmenlere verilen öğretim yılına hazırlık ödeneğinin bütün eğitim çalışanlarına ödenmesi için yasa teklifi verdi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök,  sadece öğretmenlere eğitim yılının başlangıcında verilen “öğretim yılına hazırlık ödeneğinin” bütün eğitim çalışanlarına” ödenmesi için  yasa teklifi verdi.

Levent Gök’ün, TBMM Başkanlığına verdiği yasa teklifinin gerekçesinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dâhil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başında öğretim yılına hazırlık ödeneği verildiği hatırlatıldı. Gerekçede, tüm eğitim-öğretim çalışanlarının bir bütün olarak görülmesi ve eğitimin niteliğinin arttırılması için öğretmenlerle birlikte diğer kadrolarda bulunan eğitim çalışanlarına da öğretim yılına hazırlık ödeneği alması verilmesi gerektiği vurgulandı.

Eğitim öğretim hizmetlerinin bir bütünlük içerisinde yürütülmesi halinde niteliğinin artırılarak başarı elde edilebileceğine dikkat çekilen gerekçede, şöyle denildi:

“Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 865.379 öğretmen görev yapmaktadır. Genel idare hizmetleri, sağlık hizmetleri,  teknik hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfında ise 79.375 çalışan bulunmaktadır. Bu kadrolarda çalışanlar özellikle yaz tatillerinde eğitim öğretime hazırlık amacı ile okullarda yoğun çaba sarf etmektedirler. 2018 yılında eğitim öğretim hazırlık ödeneği 1130 TL olarak ödenmiştir. Tüm eğitim çalışanlarına eğitim öğretime hazırlık ödeneği verilmesi halinde bütçeye sadece 89,6 milyon TL ek getirecektir.”