LEVENT GÖK, ANKARA’DA TRAFİK LAMBASI EKSİKLİKLERİ VE ZAMAN SAYAÇLARININ KALİBRASYONU SORDU  
12.04.2018
654
Yazı Boyutu: A- A+

LEVENT GÖK,  ANKARA’DA TRAFİK LAMBASI EKSİKLİKLERİ VE ZAMAN SAYAÇLARININ KALİBRASYONU SORDU

Ankara’da kavşaklarda ve dönüşlerde bulunan trafik lambalarının zaman sayaçlarının çok kısa - çok uzun olması ve bazı ışıklarda sayaç olmaması sebebiyle çeşitli bölgelerde trafik yoğunluğu oluşmakta, birçok bölgede trafik güvenliği bulunmamaktadır. Semtlerin ihtiyacına göre yerleştirilmesi gereken zaman sayaçlarının, trafik yoğunluğu dikkate alınarak kalibre edilmesi gerekmektedir. Trafik düzenini sağlayabilmek için ışıklı kavşaklarda dahi trafik polisi denetimine ihtiyaç duyulmakta, zaman ve işgücü kaybı yaşanmaktadır. Konuya ilişkin verdiğim soru önergesi

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün Ankara’da trafik lambası eksiklikleri ve zaman sayaçlarının kalibrasyonu hakkında verdiği soru önergesi şöyle;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

Levent GÖK

Ankara Milletvekili

 

Ankara’da kavşaklarda ve dönüşlerde bulunan trafik lambalarının zaman sayaçlarının çok kısa - çok uzun olması ve bazı ışıklarda sayaç olmaması sebebiyle çeşitli bölgelerde trafik yoğunluğu oluşmakta, birçok bölgede trafik güvenliği bulunmamaktadır. Semtlerin ihtiyacına göre yerleştirilmesi gereken zaman sayaçlarının, trafik yoğunluğu dikkate alınarak kalibre edilmesi gerekmektedir. Trafik düzenini sağlayabilmek için ışıklı kavşaklarda dahi trafik polisi denetimine ihtiyaç duyulmakta, zaman ve işgücü kaybı yaşanmaktadır.

Bu bilgiler ışığında:

Ankara’da toplamda kaç adet kavşak ve dönüş bulunmaktadır? Bu kavşak ve dönüşlerin kaç tanesine trafik lambası yerleştirilmiştir?

Ankara’da zaman sayacı bulunan trafik lambası sayısını açıklar mısınız?

2002 – 2018 yılları arasında kavşak ve dönüşlerde kaç trafik kazası yaşanmıştır? Işıklı kavşaklarda gerçekleşen kaza sayısı nedir? Bu kazalarda kaç vatandaşımız yaralanmış ve hayatını kaybetmiştir? Kazaların yol açtığı maddi kayıp kaç Türk Lirası olarak gerçekleşmiştir?

Ankara’da trafik lambası bulunmasına rağmen aralıklarla ve sürekli olarak polislerin görev yaptığı kavşak ve dönüşlerin sayısını açıklar mısınız?

2002 – 2018 yılları arasında Başkentte kaç adet trafik lambası arızalanmıştır? Arızaların giderilme süresi ortalamasını ve trafik ışıklarının bakım maliyetlerini açıklar mısınız?

Kavşaklarda ve dönüşlerde bulunan trafik lambalarının hangi sıklıkla kontrol edilmektedir? Lamba sayaçlarının kalibrasyonu hangi koşullar çerçevesinde yapılmaktadır? Sayaçların çalışma tertipleri hangi sıklıkla güncellenmektedir?

Ankara’da yerleştirilmesi planlanan trafik lambalarının ve zaman sayaçlarının sayılarını, konumlarını ve maliyetlerini açıklar mısınız?